Když ten největší poklad máme v sobě

aneb Jak mi enneagram obohatil život

Já jsem určitě patřila a stále patřím mezi vášnivé badatelky a průzkumnice, které zajímá, jak to tedy doopravdy máme. Jaká je podstata věcí, co se kolem nás dějou, ale hlavně po čem bádám je

V dnešní době se stalo velmi populární hledat návody. Návody na to, jak žít.
Skoro jako bychom už zapomněli na to, co vlastně chceme, jací jsme a co všechno dokážeme ve svém životě a pro svůj život udělat. Přitom ten nejcenější návod nosíme sami v sobě.

CO TEDY S TÍM, KDYŽ SE MI DOSTAL DO RUKY NĚJAKÝ NÁSTROJ A JAK SI TÍM MOHU ZLEPŠIT ŽIVOT?

Přes různé typologie, psychologické teorie a všemožné ezoterické směry, jsem kdysi objevila enneagram. Otřáslo to se mnou a zároveň přišel obrovský pocit úlevy, protože jsem konečně dostala smysluplné informace, jak to tedy vlastně všichni máme.

To, že jsme rozdílní? To jsem věděla, ale stále jsem nedokázala uchopit „v čem“ a „proč“ děláme to, co děláme. Říkáme to, co říkáme. Hledala jsem motiv.

Děsíte se toho skoro sprostého slova? Neděste.

Enneagram pochází z řeckého „ennea“ (devět) a „grammos“ (způsob, tvar). Jedná se o psychologický a spirituální nástroj, který popisuje devět způsobů přežití. Já raději používám 9 životních strategií nebo struktur.

Všichni známe všech devět, ale jen jedna strategie je pro nás poněkud významnější, protože se nám natolik osvědčila, že nejenom nás v mnoha případech OCHRÁNÍ PŘED MOŽNÝM ZRANĚNÍM, ale také nám zajistí, abychom ZÍSKALI TO, CO CHCEME.

Enneagram žijeme a s každou strategií se denně setkáváme. Jen jsme tak trochu experty na vlastní strategii a žijeme v dlouhodobém přesvědčení, že ostatní to mají stejně, nebo alespoň velmi velmi podobně. A to je velká mýlka.

To pro mě osobně bylo největší přidanou hodnotou.

  • Konečně jsem pochopila a dokázala se na různé situace především ve vztazích podívat jinak.
  • Mít větší pochopení a soucit, jak se sebou, tak s druhými.
  • Najednou jsem si uvědomila, jak je mnoho konfliktů a smutků ve vztazích zbytečných. Když totiž dva dělají totéž, nikdy to není totéž.

Lámala jsem si tím hlavu většinu svého života. Mnohokrát mi ubližovalo, že jsem nedokázala druhému vysvětlit, jak to mám já. „Vždyť je to přeci jasné,“ myslela jsem si. Jenže to, co je jasné mně, nemusí být jasné ostatním. A enneagram mi nabídl pomocnou ruku v tom, že neuvěřitelně přesně (někdy až extrémně moc) popisuje situaci takovou, jaká je. Nic nehodnotí. Jen zcela objektivně popíše, co se děje hluboko uvnitř člověk ještě před tím, než se to projeví navenek.

Každý svojí strategii máme dovedenou k dokonalosti, protože nám tolikrát zachránila život. Jenže čím více jsme s ní „jako doma“, tím častěji se nám spouští jako automat a my si pak zoufáme, proč se nám dějí stále stejné situace dokola a dokolečka. Mnohdy je to totiž rychlejší než my samotní a ač bychom se rádi zachovali jinak. Nejde to.

Nejde to? Právěže jde! A to je ten důvod, proč jsem se o studium enneagramu zajímala více a chtěla jsem ho doopravdy do hloubky poznat. Nabízí totiž i cestu, jak využít všech těch neuvěřitelně báječných kvalit, které v sobě každý máme, a jak posílit a změnit přístup ve vnímání ostatních důsledků, které s sebou každá strategie nese a tak trochu nám znepříjemňuje život. Objevte děvět cest k sobě, k tobě.

Vše je jen o volbě. Říkáme, že chceme něco změnit a být více spokojenější, sami sebou a žít naplněný život. Přitom opakujeme znovu a znovu stejné vzorce a způsoby vnímání a řešení všeho, co se kolem nás děje. Je to v pořádku, ale už jen vědomí toho, že to jde jinak …. je zkrátka uvolňující.

Ten největší poklad totiž neustále nosíme v sobě. Jen my můžeme cokoliv změnit. Stačí jen uvidět a začít pracovat ne na tom, co nás svazuje, ale na tom, co nás obohacuje. A pak se začnou dít věci i tam, kde už jsme to skoro vzdávali.

Jsem vděčná, že jsem mohla poznat pro mě nejfunkčnější nástroj sebe-poznání. Možná není pro každého, ale mě denně překvapuje, otevírá mi oči a v těch nejtěžších chvílích mi pomáhá a připomíná mi, kde se mohu o sebe opřít a znovu vstát.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *