Ne každá změna se děje na počkání

Mluvíme sami se sebou každý den. Zvažujeme, ptáme se, vyčítáme si, motivujeme se, chválíme se a hledáme jistotu a potvrzení, že něco děláme správně. Dialogy já s já probíhají zcela automaticky a nevěnujeme jim ani příliš vědomé pozornosti až do chvíle, kdy chceme něco změnit.

V ten moment se totiž potřebuje domluvit já, které změnu chce s druhým já, kterému ještě pořád vyhovuje starý návyk. A v ten okamžik na sebe někteří přestávají být laskaví. Začíná konflikt, který je spojen s nároky, vyžadováním a sebekritikou. Proč? Protože chceme vidět výsledky. Co nejdříve, nejlépe teď hned.

Ano, teď mluvím k nám netrpělivcům, kteří v momentech, kdy pocítí touhu po změně, jí chtějí okamžitě. Což o tom, když změnu chceme po druhých, ale po nás samotných? V tu chvíli je já hodně ošklivé na já. Znáte to? Zvyšuje se tlak, napětí stoupá … důležitá je zde jedna zpráva: Mlýnská kola melou a málokdy je možné je urychlit. Co s tím?

* Uvolněte se.
* Zhluboka se nadechněte, vydechněte a řekněte si, co se teď a tady děje. Co máte. Z čeho můžete vycházet. Taková je realita.
* Co tedy vlastně chcete a potřebujete změnit?
* Kdy má ke změně dojít?
* Jak se budete cítit, až bude „hotovo“?
* Co vám to přinese?
* Jaký bude první krok, který uděláte?
* Jaký bude ten druhý?
* Jak se odměníte na cestě ke změně nebo až změny dosáhnete?

POCHVALTE SE! Odpusťte si, že jste na sebe byli oškliví, protože pokud tohle všechno už víte, tak první krok k vytoužené změně jste již udělali a proces byl spuštěn.

No a na konec nevyžádaná rada, kterou si i já sama potřebuji vytesat někam na viditelné místo. Uvědomte si, jak dlouho vám dosavadní stav nevadil, jak dlouho jste v něm žili, než vám došlo, že už vám nevyhovuje? Tak minimálně polovinu stejného času si dopřejte pro hladký průběh k oné změně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *